Chesterfield - Neil's Local History & Mining Site

Go to content

Main menu:

Chesterfield

Local History > Local History 2 > Pigot & Co 1835
 
-------------------------------------------------------------------
 
-------------------------------------------------------------------
Further copying and distribution of this transcription is allowed
for NON-COMMERCIAL purposes ONLY, and MUST include this statement
in its entirety. Any references to, or quotations from, this
material should also give credit to the original author(s).

The contents of this archive represent a partial transcript by me,
Rosemary Lockie, of the above out-of-copyright material, plus a
computer-generated index of names.
-------------------------------------------------------------------
 
-------------------------------------------------------------------
 
 
==============================================================
 
CHESTERFIELD,
 
WITH THE VILLAGES OF BRAMPTON, BRIMINGTON AND NEIGHBOURHOODS.
 
==============================================================

 
POST OFFICE, High-street, J. Roberts, Post Master:- Letters from
 
LONDON, MANSFIELD, NOTTINGHAM, DERBY and parts of the South arrive
 
every day at twelve, and are despatched every morning at two:-
 
Letters from BIRMINGHAM, LICHFIELD, BURTON-UPON-TRENT, OXFORD,
 
BRISTOL, and the West of England arrive every day at twelve, and
 
are despatched every morning at nine:- Letters from SHEFFIELD,
 
ROTHERHAM, HULL, LIVERPOOL, LEEDS, CHESTER, MANCHESTER, EDINBURGH,
 
GLASGOW, and all parts of the North arrive every morning at two,
 
and are despatched every day at twelve:- Letters from MANCHESTER,
 
LIVERPOOL, CHESTER, &c. are also despatched by way of DERBY, every
 
morning at nine.

 
 
COUNTRY POSTS.
 
TO ASHOVER, letters are despatched every Monday afternoon.
 
TO BARLBOROUGH, CLOWN and WHITWELL, letters are despatched every
 
day (Sundays excepted.)
 
 
TO DUCKMANTON, BOLSOVER, HEATH, WHITTINGTON and STONE GRAVEL,
 
letters are despatched every Tuesday, Thursday and Saturday.
 
TO ECKINGTON, letters are despatched every afternoon.

 
 
NOBILITY, GENTRY AND CLERGY.

 
Abercrombie Right Hon. James, Stubbing hall
 
Ashbridge Rev. Joseph, Heath
 
Askew Mr. George, Newbold lane
 
Barnes John Gorell, esq. Ash gate
 
Bolton Capt. Anthony, Brimington
 
Bossley Mrs. Sarah, New square
 
Bowden Jn. Brunoe, esq. South gate
 
Clarke Mr. James, Salter gate
 
Croft the Misses Sarah and Mary, Knifesmith gate
 
Crompton Gilbert, esq. Holywell st
 
Curry Rev. Nathaniel Benjamin, Packer's row
 
Dixon Mr. John, Old Brampton
 
Dutton, Samuel esq. Knifesmith gate
 
Elam Miss Eliza, Tapton lane
 
Elliott Mr. Joseph, Church lane
 
Field Miss Mary, Holywell st
 
Fox Mr. Edward, Newbold fields
 
Graham Miss Elizabeth, Beetwell st
 
Graham Mrs. Elizabeth Esther, St. Mary's gate
 
Hallows Thomas, esq. Glapwell hall
 
Heathcote Rev. Edward, West bar
 
Hill Miss Emily, St. Mary's gate
 
Hill Miss Maria, St. Mary's gate
 
Hill Rev. Thomas, Vicar lane
 
Hunloke James, esq. Birdholme
 
Hunloke Sir Hny. bart. Wingerworth
 
Jebb Colonel Joshua, Walton hall
 
Johnson Samuel, esq. Somerset hall
 
Lucas Mr. Barnard Maynard, Brimington
 
Malkin Robert, esq. Tapton lane
 
Maynard Edmund Gilling, esq. West bar
 
Melland William, esq. Brampton hall
 
Minton Rev. Thos. Wm. Vicar lane
 
Mitchell Mr. Joshua, Newbold
 
Peach Rev. William, Old Brampton
 
Radford Miss Frances, Newbold lane
 
Shippam Mr. Jonathan, Salter gate
 
Snell Mrs. Mary, Holywell st
 
Steade Mr. M. Spital
 
Stokes Mr. Joseph, Manor house
 
Storrs Miss Ann, Salter gate
 
Stubbing Mr. William, Holywell st
 
Turner Miss Elizabeth, South st
 
Vincent Rev. Matson, Somersall hall
 
Wallace Rev. Robert, Newbold lane
 
Wilson Mr. Martin, Beetwell st
 
Woodhead Mr. Richd. Holywell cross

 
 
ACADEMIES AND SCHOOLS.

 
Not otherwise described are Day Schools.
 
Atkinson John (boarding and day), Holywell cross
 
Edwards William, Church gates
 
Fiddlers M. A. and J. Narrow lane
 
FREE SCHOOL, Old Brampton, Nicholas Longden, master
 
Gascoigne Misses. St. Mary's gate
 
Horsfall Enoch, Old Brampton
 
INFANTS SCHOOL, Holywell street, Thomas Jagg, master
 
Johnson Richard, Duckmanton
 
NATIONAL SCHOOL, Brampton moor, Thos. Elliott, master;
 
    Hannah Margerison, mistress
 
NATIONAL SCHOOL, Soresby street, Henry Mason, master;
 
    Mary Rice, mistress
 
Pickard William, Soresby st
 
Roome Wm. Joseph (boarding) Spa bank
 
Smith Hannah, Rebecca and Jemima (boarding) Lord's Mill st
 
Wall Anne (boarding) Market place
 
Walton Martha & Mary (boarding) Ash gate

 
 
AGENTS. (See also Fire, &c. Office Agents.)

 
Cooke John (to J. Hibberson) Holywell st
 
Elliot Ellis (to Canal Co.) Canal wharf
 
Glossop William (to G. Wheatcroft and Co.) Lord's Mill street
 
Gratton Joseph (to the Canal Company) Thorn field
 
Tudsbury Marmaduke (to Pickford and Co.) Holywell street
 
Twigg James Ashton (mining agent and agent to the
 
    Duke of Devonshire) Chesterfield, & at Quarndon

 
 
ATTORNEYS.

 
Brown John Charnel, Soresby st
 
Calton Richard, St. Mary's gate
 
Charge John, West bar
 
Clarke Thomas, Cavendish st
 
Drabble and Waller, New square
 
Drabble John, Church lane
 
Gillett John, Church lane
 
Gratton Richard, Holywell cross
 
Handley William, Wright's yard
 
Hutchinson John & Richard George (and coroners for the hundred
 
    of Scarsdale) Market place
 
Lucas Barnard Maynard, New sq
 
Marsh John, Marsh's yard
 
Short Lawrence, Vicar lane
 
Thomas Wotton Byrchinshaw, Holywell street

 
 
AUCTIONEERS.

 
Gallimore William, St. Mary's gate
 
Lovett Robert, South st
 
Nicholson William, Packer's row
 
Wilson Matthew, Soresby st

 
 
BAKERS & FLOUR DEALERS.

 
Allen James, Brimington
 
Burrows James, Market place
 
Cooper Joseph, New square
 
Hawkesley John, Knifesmith gate

 
 
BANKERS.

 
CHESTERFIELD and NORTH DERBYSHIRE BANKING Co. High st:-
 
    Geo. Walker, manager:- (draw on Smith, Payne & Co. London)
 
Crompton, Newton & Co. Market pl:- (draw on Lees & Co. London)
 
Maltby & Robinson, New square:- (draw on Sir R. C. Glyn and Co.)
 
SAVINGS' BANK, Vicar lane:- Peter Redfern, actuary:- (open every
 
    Monday from twelve to one)

 
 
BASKET AND SKIP MAKERS.

 
Holehouse Charles, South st
 
Lathbury James, Stoker's yard

 
 
BLACKSMITHS.

 
Allison David, Holywell st
 
Anthony Edward, Soresby st
 
Barton Stephen, Old Brampton
 
Belfit Samuel, West bar
 
Brown Henry, Old Brampton
 
Doe John, Brampton moor
 
Gascoigne Thomas, Packer's row
 
Jennings John, Glueman gate
 
Marples Robert, Old Brampton
 
Marriott Edward, Beetwell st
 
Richards George, Brimington
 
Robinson George, Duckmanton
 
Stubbing William, Brampton moor
 
Turner George, Salter gate
 
Walton James, Silk Mill yard

 
 
BOOKSELLERS, PRINTERS AND STATIONERS.

 
Ford Thomas, Iron gate
 
Roberts John, High st
 
Woodhead John & Thomas, Market place

 
 
BOOT AND SHOE MAKERS.

 
Bacon Joseph, Brimington
 
Beard James, Salter gate
 
Beard Samuel, Spring lane
 
Bonington Joseph, New square
 
Bonington Joseph, jun. New square
 
Bray William, St. Mary's gate
 
Briddon William, Beetwell st
 
Carrington Elizabeth, Narrow lane
 
Carrington Joseph, Brimington
 
Cooper George, Packer's row
 
Cooper John, Salter gate
 
Cotterill Charles, New square
 
Cotterill Thomas, Glueman gate
 
Cowlishaw William, Salter gate
 
Eaton John, Lord's Mill st
 
Ellis James, Lord's Mill st
 
Fidler Charles, Calow
 
Fogg John, West bars
 
Ford Israel, Vicar lane
 
Ford James, Lord's Mill st
 
Gascoigne Thomas, Swathwick
 
Glossop George, Newbold
 
Glossop Robert, Newbold
 
Green John, Lord's Mill st
 
Heaton John, Lord's Mill st
 
Hewitt James, Duckmanton
 
Hibberd James, Glueman gate
 
Hill Thomas, Lord's Mill st
 
Holmes Henry, Market place
 
Hunt George Henry, Salter gate
 
Hunt Robert, Salter gate
 
Kirk James, Shambles

 
 
BOOT, &c. MAKERS - Continued

 
Latham Wm. King & Miller yard
 
Mangles Richard, Lord's Mill st
 
Marples Isaac, South st
 
Parker John, Brimington
 
Parker Thomas, Salter gate
 
Plant Thomas, Packer's row
 
Short James, Old Brampton
 
Stanhope James, Glueman gate
 
Stevenson John, Prince's yard
 
Straw James, West bars
 
Swift William, Knifesmith gate
 
Tetley Robert, Glueman gate
 
Thickett Mark, Glueman gate
 
Turner George, Holywell st
 
Turner Isaac, New Brampton
 
Turton John, Brimington
 
Wall Thomas, St. Mary's gate
 
Watkinson Thomas, Sutton
 
Wild Robert, New Brampton
 
Wright Matthew, South st

 
 
BRAZIERS AND TIN-PLATE WORKERS.

 
Beedall William, Knifesmith gate
 
Bower Henry, Beetwell st
 
Bower Joseph, Market place
 
Brown John, Market place
 
Higginbottom Thomas, Market pl
 
Marsden Richard, New square
 
Marsh William, Market place
 
Morrison Richard, Market place

 
 
BRICK MAKERS.

 
Elliott Richard, Brampton moor
 
Gratton Joseph, Stone gravel
 
Rawlinson and Elliott, Church lane

 
 
BUTCHERS.

 
Barton Matthew, Holywell st
 
Bee Joseph, Knifesmith gate
 
Belfit William, Shambles
 
Bower Samuel, Shambles
 
Briddon Daniel, Shambles
 
Clay William, Shambles
 
Creswick William, New square
 
Denham Job, Heath
 
Fiddler Francis, Shambles
 
Greaves James, Brimington
 
Gregory John, Narrow lane
 
Hardwick Thomas, Heath
 
Harvey Ellen, Shambles
 
Hays John, New Brampton
 
Heathcote Thomas, Beetwell st
 
Hill George (pork), Lord's Mill st
 
Hill John (pork), Glueman gate
 
Kirk George, Shambles
 
Lenthall James, Shambles
 
Nall Robert, Shambles
 
Nall Robert, jun. Shambles
 
Silcock Robert, Shambles
 
Statham William, Shambles
 
Statham William, Narrow lane
 
Turner William, New Brampton
 
Ward Richard (pork) Market place
 
Wyatt John, Shambles
 
Wyatt William, Beetwell st
 
 
CABINET MAKERS.
 
Dyson Thomas, South st
 
Eyre Joseph, Packer's row
 
Hall Henry, St. Mary's gate
 
Rodger William, Salter gate
 
Savage Cephas, Soresby st
 
Stevenson Thomas, Knifesmith gate

 
 
CHYMISTS AND DRUGGISTS.

 
Carter William England, New sq
 
Claughton, Sons and Bettison, Market place
 
Robinson John Bradbury, Packer's row
 
Robinson Joseph, High st
 
Shaw William, Iron gate

 
 
CLOG & PATTEN MAKERS.

 
Burrs Benjamin, New Brampton
 
Newbold John, Beetwell st
 
Plant Thomas, Packer's row
 
Shaw William, Lord's Mill st
 
Wright Matthew, South st

 
 
COAL MASTERS AND COAL MERCHANTS.

 
Gillett Richard, Brampton moor
 
Hunloke Sir Hen. J. J. Wingerworth
 
Limb John Pearce, Tapton
 
Smith Benj. & Co. Adelphi wharf
 
Tomlinson George, Newbold
 
Ward James, Newbold
 
Wearmonth Robt. (dealer) Soresby st

 
 
CONFECTIONERS.

 
Hall John, St. Mary's gate
 
Haslam William, Lower pavement
 
Kendall Jonathan, Lord's Mill st
 
Lomas John, Salter gate
 
Lomas Sarah, New square
 
Roberts Richard, Knifesmith gate
 
Whitehead Thos, Knifesmith gate

 
 
COOPERS.

 
Alsop John, Market place
 
Barge Thomas, Glueman gate
 
Launt John, Marsh's yard
 
Launt William, Beetwell st
 
Mason Henry, Elder yard
 
Waters Nathan, Salter gate

 
 
CORN DEALERS.

 
Alsop Charles, West bars
 
Batteson David, Salter gate
 
Burrows Joseph and Co. Lower pavement
 
Heath George, Glueman gate
 
Holmes Joseph, Packer's row

 
 
CURRIERS AND LEATHER

 
Daniel Probert, Glueman gate
 
Hopkinson Edward, Elder yard
 
Short John, St. Mary's gate
 
Tomlinson Jos. Booth, Salter gate

 
 
DRESS MAKERS. (See also Milliners.)

 
Camm Harriet, Knifesmith gate
 
Carter Elizabeth, Narrow lane
 
Damms Ann, Lower pavement
 
Dyson Hannah, Church lane
 
Hodgkinson Rebecca, Wheldon lane
 
Lings Elizabeth, Glueman gate
 
Mitchell Ann, South st
 
Naylor Sarah, Stone gravel
 
North Sarah, Knifesmith gate
 
Oliver Martha, Lord's Mill st
 
Roberts Elizabeth, Holywell st
 
Shaw Mary, Glueman gate
 
Stuart Ann, Salter gate
 
Taylor Sarah, Glueman gate
 
Worrall Jane, Knifesmith gate

 
 
DRYSALTERS.

 
Claughton, Sons & Bettison (and manufacturers of green copperas)
 
    Market place

 
 
DYERS.

 
Cooper John, Brown's yard
 
Cooper Paul, Shambles
 
Cresswell Samuel, Newbold's yard
 
Slack Samuel, Lord's Mill st
 
Thompson Ann, Soresby st

 
 
EARTHENWARE MANUFTRS.

 
BROWN AND STONE WARE.

 
Marked thus * are also Stone Bottle Manufacturers.
 
* Briddon Samuel & Henry (plain & fancy) Brampton moor
 
* Briddon William, Walton
 
* Knowles Luke, Brampton moor
 
* Oldfield Thomas and Co. (plain and fancy) Brampton moor
 
Sanforth Mary, Stone gravel
 
* Wright Edwd. & Son, New Brampton
 
* Wright John, Brampton moor

 
 
FELLMONGERS.

 
Prince John, Prince's yard
 
Street Ann, Lord's Mill st

 
 
FIRE, &c. OFFICE AGENTS.

 
ATLAS, Thos. Clarke, Cavendish st
 
CLERICAL MEDICAL AND LIFE, J. and R. G. Hutchinson, Market pl
 
COUNTY, Peter Redfearn, Posthouse lane
 
GUARDIAN, Joseph Mawdson, Market place
 
IMPERIAL, Jno. Parker, Wingerworth
 
MANCHESTER, Jno. Roberts, High st
 
NORWICH UNION, Cephas Savage, Soresby street
 
PELICAN (life) and PHOENIX (fire), John Drabble, Church lane
 
ROYAL EXCHANGE, William Johnson, Holywell street
 
SHEFFIELD, William Robinson and Son, New square

 
 
FLAX DRESSERS.

 
Hopkinson John & Sons, Market pl
 
Scott Dan, Packer's row

 
 
GARDENERS & SEEDSMEN.

 
Blockley Samuel, Packer's row
 
Holmes William, Brimington
 
Shaw Thomas, Salter gate
 
Wilbourn James, Vicar lane

 
 
GLASS & CHINA DEALERS.

 
Clarkson James, Market place
 
Schofield Thomas, High st

 
 
GROCERS & TEA DEALERS. (See also Shopkeepers, &c.)

 
Barker George, Market place
 
Batteson George, Packer's row
 
Batteson William, Salter gate
 
Bingham John & Son, St. Mary's gate
 
Chadwick William, High st
 
Clark Charles, High st
 
Cowley Joseph, High st
 
Gill Elizabeth, Market place
 
Henderson John, New square
 
Hides Robert, Market place
 
Hill Samuel, Packer's row
 
Hounsfield Thomas, Holywell cross
 
Lingard James, Market place
 
Nall John, Market place
 
Sanders George, Packer's row
 
Towndrow William, Market place
 
Walton Mary, New square

 
 
HABERDASHERS.

 
Damms George, Low pavement
 
Page William, Packer's row

 
 
HAIR DRESSERS.

 
Bloom William, Knifesmith gate
 
Brentnall Samuel, Lord's Mill st
 
Bush John, Market place
 
Clarkson James, Market place
 
Limb Thomas, New square
 
Pullin Robert, Market place
 
Taylor Benjamin, Market place

 
 
HAT MANUFACTURERS.

 
Cook Henry, Walton
 
Davenport James & Sons, Knifesmith gate
 
Haslam & Pearson, Market place
 
Pritchard & Co. Walton
 
Riggott John, Brown's yard
 
Smith John, West bars

 
 
INNS.  (See also Taverns & Public Houses.)
 
Angel, Thos. Evinson, New square
 
Angel, John Frank, Packer's row
 
Commercial, Wm. Lovett, South st

 
 
IRON FOUNDERS

 
Smith Ebenezer & Co. (and brass founders & steam engine makers),
 
    New Brampton
 
Smith Elsam and Co. (and iron masters) Adelphi works

 
 
IRONMONGERS.

 
Bower Joseph, Market place
 
Brown Josiah, Market place
 
Marsh William, Market place
 
Wordsworth John, Market place

 
 
JOINERS.

 
Calow Joseph, Brimington
 
Elliott John, New Brampton
 
Fox James, Brimington
 
Haslam Joseph, Beetwell st
 
Hattersley John, Brampton moor
 
Jones Richard, Brampton moor
 
Manknell Samuel, Holywell st
 
Moore John, St. Mary's gate
 
Parker George, Holywell st
 
Pickard Thomas, Holywell st
 
Rodgers William, Salter gate
 
Savage Cephas (and builder), Soresby street
 
Stevenson Daniel, Beetwell st
 
Stevenson Thomas, Beetwell st
 
Taylor Samuel, Brimington
 
White Grace, Lord's Mill st

 
 
LACE MANUFACTURERS.

 
Beardmore George, Lord's Mill st
 
Johnson & Holmes, Castle yard
 
Mugliston Jno. & Geo. St. Mary's gt
 
Renshaw Thomas, Market place
 
Waterhouse John Walker, Lord's Mill street

 
 
LINEN & WOOLLEN DRAPERS.

 
Butcher John, Market place
 
Goody & Richardson, Packer's row
 
Hewitt & Heane, Market place
 
Hoole & Roberts, Market place
 
Hurst & Sayer, High st
 
Knowles George, New Brampton
 
Robinson William and Son (and hosiers & glovers), New square
 
Wright George, Market place

 
 
MALTSTERS.

 
Baker James, Glueman gate
 
Batteson David, Salter gate
 
Burkitt William, Hollis lane
 
Burrows Joseph and Co. Lower pavement
 
Coller John Belsey, Holywell st
 
Dixon Richard, Vicar lane
 
Elliot George, Mount pleasant
 
Gratton Joseph, Holywell st
 
Greaves John, Brimington
 
Hardwick William, Marsh's yard
 
Haywood John, Brimington
 
Rooth John, Salter gate
 
Wheatcroft William, Salter gate

 
 
MANUFACTURERS - VARIOUS.

 
Johnson and Holmes (ginghams), Castle yard
 
Kinder John (woollen cloth) New Brampton
 
Wild Joseph (worsted) Shambles

 
 
MILLERS .

 
Armstrong Edward, Whaley mill
 
Baggalley John, Sheep bridge
 
Burrows Joseph and Co. Lower pavement
 
Elliott William, Brampton moor
 
Hayes Thomas, Holymoor side
 
Heath George, Windmill
 
Heath Thomas, Glueman gate
 
Hodgkinson John, Woodthorp
 
Ledger & Carr, Tapton
 
Robinson Arthur and William, Wingerworth
 
Spencer -, Normanton
 
Wilcockson Samuel, Salter gate

 
 
MILLINERS.

 
Barker Mary, South st
 
Lings Elizabeth, Glueman gate
 
Rose Sarah, West bars

 
 
NAIL MAKERS.

 
Bowater Edward, Salter gate
 
Carter Joseph, Silk Mill yard
 
Funch Henry, Brown's yard
 
Plimmer John, New Brampton
 
Simpson George, New Brampton
 
Simpson Samuel, West bars
 
Thacker Anthony, West bars
 
Wilson Robert, Holywell st

 
 
NEWSPAPER
 
DERBYSHIRE COURIER (Saturday), John Roberts, publisher, High st

 
 
PAINTERS - HOUSE &c.

 
Beard John, Salter gate
 
Blake William, Narrow lane
 
Furniss John, Narrow lane
 
Hollis John, West bars
 
Littlewood Peter, Glueman gate
 
Roper Benjamin, West bars
 
Statham John, Glueman gate
 
Teal William, Knifesmith gate
 
Thomas George, Theatre yard

 
 
PAWNBROKERS.

 
Mycroft Thomas, New Brampton
 
Wilcockson Thomas, Market place

 
 
PHYSICIANS.

 
Fletcher George, Holywell st
 
Robertson Wm. Hen. Market place

 
 
PLASTERERS, &c.

 
Ashmore Samuel, Salter gate
 
Camamile Daniel, New Brampton
 
Clay Samuel, Duckmanton
 
Roper Benjamin, West bars

 
 
PLUMBERS AND GLAZIERS.

 
Britt Christopher, South st
 
Fentem Thomas, Robinson's yard
 
Peak John, New Brampton
 
Rotherham Henry, Glueman gate
 
Shepley George, Knifesmith gate
 
Thorpe Robert, Lord's Mill st
 
Walker Bethenie, Knifesmith gate

 
 
PORTER DEALERS.

 
Batteson David, Salter gate
 
Coller John Belsey, Holywell st
 
Mugliston George, St. Mary's gate
 
Towndrow Wm. (& ale) Holywell st

 
 
ROPE, &c. MAKERS.

 
Hopkinson John & Son, Market pl
 
Newton John, Salter gate
 
Scott Dan, Packer's row
 
Wilkinson John, Stone gravel
 
Wilkinson Valentine, Spa lane

 
 
SADDLERS.

 
Bennett John, Market place
 
Dawson Edward, Packer's row
 
Dawson William, Knifesmith gate
 
Parker Joseph, Market place
 
Walker William, Knifesmith gate

 
 
SEWING COTTON MANUFACTURER.

 
Page William (three and six cord), Packer's row

 
 
SHOPKEEPERS & DEALRS IN GROCERIES & SUNDRIES.

 
Allen James, Whittington
 
Alsop George, Duckmanton
 
Barker Joseph, Lord's Mill st
 
Berrisford Elizabeth, Brimington
 
Bond Hannah, New Brampton
 
Brassington William, Brimington
 
Briddon Richard, Brampton moor
 
Clay Samuel, Duckmanton
 
Elliott Josiah, New Brampton
 
Ellis William, St. Mary's gate
 
Harvey Sarah, Beetwell st
 
Hodgkinson John, Duckmanton
 
Huntington Samuel, New Brampton
 
Ledger and Carr, Packer's row
 
Limb William, St. Mary's gate
 
Lomas Sarah, New square
 
Low Samuel, New Brampton
 
Marsden Peter, Brampton moor
 
Mead Sarah, New Brampton
 
Neal Mark, West bars
 
Newbould John, Beetwell st
 
Reynolds Thomas, Knifesmith gate
 
Riggott Charles, Salter gate
 
Roberts George, Holywell st
 
Shaw William, Lord's Mill st
 
Smith Benjamin, Duckmanton
 
Stanhope James, Brampton moor
 
Swift William, Packer's row
 
Tetley Thomas, New square
 
Toplis William, Brimington
 
Walker Joseph, South st
 
Wall Elizabeth, New square
 
White William, Holywell st
 
Young William, New Brampton

 
 
SLATERS.

 
Gerreson James, Holywell st
 
Taylor James, Church yard side

 
 
STONE BOTTLE MANUFACTURERS.

 
(See Earthenware Manufacturers.)

 
 
STONE MASONS.

 
Elliott Joseph, St. Mary's gate
 
Elliott Richard, St. Mary's gate
 
Gerreson James, Holywell st
 
Mettam John, West bars
 
Rawson Charles, White Horse yard
 
Rollinson Samuel, St. Mary's gate
 
Shaw George, Cockpit yard
 
Shepherd Thomas, Newbold lane
 
Taylor James, Church yard side
 
Watson William, Brimington
 
Wright John and Son, Hollis lane
 
Wright Thomas, Lord's Mill st

 
 
STONE MERCHANTS AND QUARRY OWNERS.

 
Rutherford Jesse, Wingerworth
 
Wearmouth Robert, Newbold

 
 
STRAW HAT MAKERS.

 
Damms George, Low Pavement
 
Fowler Mary, Spittal lane
 
Mangle Harriet, Lord's Mill st
 
Mellor Mary, Knifesmith gate
 
Purslove Mary Ann, Beetwell st
 
Wall Susannah, St. Mary's gate
 
White Grace, Lord's Mill st
 
Worrall Jane, Knifesmith gate

 
 
SURGEONS.

 
Cartledge, Botham and Cartledge, Glueman gate
 
Creswick Francis, Beetwell st
 
Gallimore Wm. Ths. St. Mary's gate
 
Hall William, Packer's row
 
Langston Joseph, West bars
 
Walker John, Knifesmith gate

 
 
SURVEYORS.

 
Hodkin Daniel, Salter gate
 
Twigg James Ashton (mineral surveyor and mining engineer),
 
    Holywell street, and at Quarndon

 
 
TAILORS.

 
Beard William, New Brampton
 
Bennett John, Duckmanton
 
Bollington William, Vicar lane
 
Bond John, New Brampton
 
Bradley Henry, St. Mary's gate
 
Coulson Daniel, Glueman gate
 
Coulson Thomas, Holymoor side
 
Cowley Joseph, Wingerworth
 
Dodds James, Packer's row
 
Furniss Joseph, Brimington
 
Goodwin William, Church lane
 
Haslam Robert, New Brampton
 
King William, Vicar lane
 
Kirk Richard, Shambles
 
Lawrence William, Frith's yard
 
Limb James, New square
 
Limb William, St. Mary's gate
 
Lowe Joseph, Beetwell st
 
Marsh George, Sutton
 
Middleton John, Salter gate
 
Parkin John, Cavendish st
 
Pattinson John, Sutton
 
Spooner George, Brampton
 
Tetley Joseph, Glueman gate
 
Walmsley Robert, Beetwell st
 
Widdowson William, South st
 
Wilcockson Thomas (and clothes dealer) High street
 
Wilbourn William, Church lane
 
Wormsley Robert, South st
 
Wright John, Market place

 
 
TALLOW CHANDLERS.

 
Alsop Richard, Beetwell st
 
Batteson William, Salter gate
 
Bingham Jno. & Son, St. Mary's gate
 
Hounsfield Thomas, Holywell cross

 
 
TANNERS.

 
Allen John, Lord's Mill st
 
Dixon Samuel, Lord's Mill st
 
Rooth John, Lord's Mill st

 
 
TAVERNS & PUBLIC HOUSES.

 
Anchor, James Shaw, St. Mary's gate
 
Barley Mow, Geo. Hearnshaw, Salter gte
 
Barrel, William Newbold, New Brampton
 
Bay Horse, Samuel Spooner, Holywell st
 
Bird-in-Hand, Jos. Blanksby, West bars
 
Blue Bell, Wm. Hardwick, Holywell cross
 
Blue Posts, William Cockayne, Walton
 
Bold Rodney, Henry Wilkinson, New Brampton
 
Bugle Horn, William Greaves, Brimington
 
Bull's Head, James Cropper, Shambles
 
Castle, Joseph Langton, Market place
 
Cross Daggers, Joseph Cooper, New sq
 
Cross Keys, James Taylor, Holywell cross
 
Crown, Thomas Hill, Lord's Mill st
 
Crown and Anchor, John Wilkinson, Stone gravel
 
Crown and Cushion, Robert Cariss, New square
 
Devonshire Arms, Aaron Thorpe, Holywell street
 
Eagle, Edward Mitchell, Beetwell st
 
Earl Grey, Saml. Holehouse, Glueman gate
 
Feathers, Wm. Burkitts, Lord's Mill st
 
George and Dragon, Ann Bower, Old Brampton
 
Grape Tavern, Wm. Standall, Glueman gate
 
Green Man, Mary Dawson, Church lane
 
Griffin, John Fletcher, New Brampton
 
Hare and Greyhound, William Renshaw, St. Mary's gate
 
Hat and Feathers, James Jervis, Walton
 
Jug & Glass, Chas. Grimes, Stone gravel
 
King and Miller, Wm. Pinder, Market pl
 
King's Head, Jno. Glover, Knifesmith gate
 
Mallet & Tool, Wm. Barker, Knifesmith gte
 
Nag's Head, William Turner, Derby road
 
Old Hare and Hounds, Samuel Wheatley, stone gravel
 
Old Horns, John Terry, Lord's Mill st
 
Old Star, George Hibbert, Market place
 
Peacock, Thomas Roberts, New square
 
Queen's Head, Rebecca Croft, Glueman gte
 
Red Lion, Samuel Amcoats, Brimington
 
Red Lion, Wm. Lester, New Brampton
 
Red Lion, Geo. Stevenson, Packer's row
 
Rein Deer, John Gregory, Holywell st
 
Rose & Crown, John Sales, Duckmanton
 
Royal Oak, Godfrey Brown, Brook side
 
Royal Oak, Joseph Redfern, Shambles
 
Shakespeare, William Coles, Salter gate
 
Sheep Bridge Inn, John Baggalley, Sheep bridge
 
Ship, James Sims, St. Mary's gate
 
Square and Compass, John Lomas, West bars
 
Star & Garter, Thos. Renshaw, Market pl
 
Sun, John Marsden, West bars
 
Swan, Francis Johnson, St. Mary's gate
 
Tanners' and Skinners' Arms, Betty Wright, Lord's Mill st
 
Three Horse Shoes, Thomas Hawkins, Shambles
 
Three Horse Shoes, Joseph Milner, Brimington
 
Three Horse Shoes, Geo. Wilson, High st
 
Three Tuns, John Alsop, Market place
 
Turf Tavern, John Smith, Holywell gate
 
Union, John Flint, Salter gate
 
Wheat Sheaf, Wm. Bradley, Packer's row
 
Wheat Sheaf, John Statham, Market place
 
White Hart, Benoni Holmes, Walton
 
White Hart, Joseph Smith, Calow
 
White Horse, John Cadman, West bars
 
White Swan, Matthew Oates, Duckmanton

 
 
Retailers of Beer.

 
Askey William, Lord's Mill st
 
Bacon Samuel, Calow
 
Berrisford Godfrey, St. Mary's gate
 
Bower Isaac, Salter gate
 
Brocklehurst Hugh, Brampton moor
 
Brown Joseph, Brampton moor
 
Cammomile James, Brampton moor
 
Clark Samuel, Soresby st
 
Doe John, Brampton moor
 
Evans Richard, Calow
 
Fletcher James, New Brampton
 
Heathcote Thomas, Church lane
 
Hollis John, New Brampton
 
Holmes William, Brimington
 
Jackson John, Salter gate
 
Johnson John, Salter gate
 
Johnson Samuel, Calow
 
Jones Richard, Bramton moor
 
Marriott George, Walton
 
Rhodes Thomas, Brampton moor
 
Smith John, New Brampton
 
Stevenson Daniel, Beetwell st
 
Turner Paul, New Brampton
 
Wilcockson William, Glueman gate
 
Wragg George, Wheldon lane

 
 
TIMBER MERCHANTS.

 
Cockayne Joseph, Tupton
 
Rooth John, Salter gate

 
 
TOBACCO MANUFACTURERS.

 
Mason and Cariss, Wheldon lane
 
Mason Sarah, New square

 
 
TOBACCO PIPE MAKERS.

 
Dutton George, Hollis lane
 
Hides Robert, Market place
 
Robinson William, New Brampton

 
 
TURNERS IN WOOD - BOBBINS, &c.

 
Connington Wm, New Brampton
 
Lester William, New Brampton
 
Sims William, Beetwell st

 
 
WAGGONERS' FROCK MANUFACTURERS.

 
Clark John and Henry (wholesale), Knifesmith gate
 
Hoole and Roberts, Market place
 
 
WATCH AND CLOCK MAKERS.

 
Robinson John, South st
 
Tennison Reuben, Market place
 
Thompson John, Packer's row

 
 
WHEELWRIGHTS.

 
Arthur John, Old Brampton
 
Askew William, Tupton
 
Calow Joseph, Brimington
 
Cockayne Joseph, Tupton
 
Cullington Henry, New Brampton
 
Elliott John, Brampton moor
 
Evans Richard, Calow
 
Fox James, Brimington
 
Knowles Adam, Old Brampton
 
Lowe John, Duckmanton
 
Makin Thomas, Duckmanton
 
Mauknell Samuel, Holywell st
 
Pickard Thomas, Newbold lane end
 
Taylor Samuel, Brimington
 
Thompson Robert, Salter gate

 
 
WHITESMITHS.

 
James Richard, King & Miller yard
 
Jennings John, Glueman gate
 
Marriott William, Beetwell st
 
Wharton Charles, Beetwell St

 
 
WINE & SPIRIT MERCHANTS.

 
Claughton, Bunting & Co, High st
 
Dulton Thomas, Spa lane
 
Frith Francis, Soresby st
 
Langton Joseph, Market place
 
Mugliston George, St. Mary's gate
 
Sheldon Francis, Packer's row

 
 
Miscellaneous.

 
Auld John, engraver, Glueman gate
 
Barnes Mary, repository for children's clothes, Salter gate
 
Batteson William, paper dealer, Salter gate
 
Hewitt, Longson and Co, linen & cotton candle wick manufacturers,
 
    Walton
 
Holland Geo, cotton doublr, White Horse yd

 
HOUSE OF CORRECTION, Bowling-green side:- John Bower, governor
 
Kirk Robt, leather breeches maker, Shambles
 
M'Conwell Michael, smallware dealer, Packer's row
 
Martin Francis, veterinary surgeon, Holywell street
 
Nicholson Wm, hot & cold baths, Derby la
 
North Joseph, millwright, Brimington
 
Parnham John, stay maker, Lord's Mill st
 
Scott Wm. & Jno, coach makers, Salter gate
 
Sharp William, chair maker, South st
 
Short and Clark, stocking frame makers, Lord's Mill street

 
STAMP OFFICE, Glueman gate:- Maria Whitfield, distributer

 
THEATRE, Theatre yard, Low Pavement
 
Tucker Wm, sill throwster, Silk Mill yard

 
 
WATER WORKS and GAS LIGHT COMPANY, West bars:- Peter Redfearn,
 
    secty.

 
WORKHOUSE, Bowling-green side:- Arabella Baton, matron
 
Wright & Lingard, iron merchants, Vicar lane

 
 
COACHES.

 
All call at or go from the ANGEL, New sq.
 
To LONDON, the Royal Mail (from Leeds; every morning at half-past
 
two; goes through Melton Mowbray, Kettering, &c:- the Express,
 
every afternoon at a quarter before four:- the Courie, every night
 
at eight:- and the Royal Hope (from Halifax) every afternoon at
 
one; all go thro' Nottingham, Leicester, Northampton, Woburn &c.
 
 
To BIRMINGHAM, the Royal Mail and Quicksilver, (from Sheffield)
 
every morning at nine; both go through Alfreton, Derby, Lichfield,
 
&c:- and the Telegraph (from Leeds) every day at twelve (Sunday
 
excepted); goes, thro' Belper, Derby, Burton-upon-Trent, Lichfield,
 
&c.
 
 
To HALIFAX, the Royal Hope (from London) every day at twelve, goes
 
through Sheffield, Huddersfield, &c.
 
 
To LEEDS, the Royal Mail and the Courier (from London) every day at
 
twelve:- and the Express, every forenoon at eleven; all go through
 
Sheffield, Barnsley, Wakefield, &c:- and the Telegraph (from
 
Birmingham) every afternoon at two goes the same route.
 
 
To MANCHESTER, the Champion (from Nottingham) every morning
 
(Sundays excepted) at ten; goes through Baslow, Stoney Middleton,
 
Chapel-en-le-Frith, and Stockport.
 
 
To NOTTINGHAM and NEWARK, the Champion (from Manchester) every
 
afternoon at 3; goes thro' Mansfield, &c.
 
 
To SHEFFIELD, the Royal Mail (from Birmingham) every day at
 
twelve:- the Quicksilver, every afternoon at four:- and the
 
Traveller, every morning (Sunday excepted) at eight.
 
 
CARRIERS.
 
To LONDON, Pickford and Co.'s Van, from their warehouse, Holywell
 
st, daily.
 
 
To LONDON and all parts of the Kingdom, James Hibberson and Co.
 
Deacon, Harrison and Co. and Pickford and Co. from their warehouses
 
in Holywell st, and G. Wheatcroft and Co. from St. Mary's gate
 
daily.
 
 
To ALFRETON, William Durham, every Tuesday & Saturday:- & James
 
Kemp, every Wednesday and Saturday, both from the Three Tuns,
 
Market place.
 
 
To ASHOVER, ASHFORD, CROMFORD, MATLOCK and WIRKSWORTH, William
 
Gregory, from the Angel, Packer's row, every Tuesday Thursday and
 
Saturday.
 
 
To BAKEWELL, BASLOW & EDENSOR.  John Notton, from the Star and
 
Garter, Market place, and J. Redfearn, from the Three Horse Shoes,
 
High st, every Monday, Wednesday and Saturday.
 
 
To BARLBOROUGH, William Salvin, from the Angel, Packer's row, every
 
Monday, Thursday and Saturday.
 
 
To BOLSOVER, John Whittaker, from the Three Tuns, Market pl, every
 
Sat.
 
 
To DARLEY, G. Toplis, from the Star and Garter, Market place, every
 
Wednesday and Saturday.
 
 
To DRONFIELD and SHEFFIELD, J. Cox, from the Angel, Packer's row,
 
every Monday, Wednesday and Friday
 
 
To ECKINGTON and EYAM, Samuel Hibbs, from the Three Horse Shoes,
 
High street, every Saturday.
 
 
To MANSFIELD and NOTTINGHAM, J. Townsend, from Lord's Mill street,
 
every Friday morning:- and F. Mosley, from the Three Tuns, Market
 
place, every Wednesday and Saturday.
 
 
To MATLOCK, - Rouse, from the Crown and Cushion, Low Pavement,
 
every Wednesday and Saturday.
 
 
To MATLOCK BATH, G. Boden, from the Three Tuns, Market place, every
 
Tuesday and Friday.
 
 
To SHEFFIELD and DRONFIELD, Richard Tavender, from Holywell street,
 
William Ford, from Soresby street, and J. Cox, from the Angel,
 
Packer's row, every Tuesday, Thursday and Saturday.
 
 
CONVEYANCES BY WATER.
 
To all parts of the Kingdom, the Canal Company, from the Canal
 
warehouse, daily:- Ellis Elliott, agent.
 
 
------------------------- end of text -----------------------------
neil@oldminer.co.uk
Back to content | Back to main menu